Prasówka #59: jesteśmy za starzy

Karolina Halik

Tak, dobrze czytasz. Jesteśmy za starzy, by nie troszczyć się o nasz dobrostan. Nie ma znaczenia, ile mamy lat, czy jesteśmy millenialsami, boomerami, czy gen zetami. Zawsze jest dobry czas, by zacząć dbać o swoje zdrowie psychiczne, wychodzić z toksycznych relacji, odchodzić ze szkodliwych miejsc pracy i odpuszczać rzeczy, które nam nie służą.

Dobrostan i zdrowie psychiczne w Polsce to tematy tabu, marginalizowane i bagatelizowane przez pokolenia. Wychowałam się w czasach, kiedy przemocowe praktyki były na porządku dziennym, a choroby psychiczne były powodem do wstydu i naśmiewania się. Nazwy niektórych z nich były (i, niestety, nadal są) używane jako obelgi. W takich okolicznościach trudno jest troszczyć się o siebie bez wstydu, a jeszcze trudniej diagnozować się i korzystać ze wsparcia specjalistów.

Najgorsze jest to, że niektóre z tych utartych schematów powielane są do dziś i robią to osoby mające całkiem spore zasięgi w sieci. Weźmy na przykład taką Supernianię, która od lat odcina się od przemocy fizycznej, ale promuje przemoc psychiczną i zaniedbanie emocjonalne. To na jej metodach wyrosło kilka pokoleń, a wychowanie i socjalizacja przebiegające z naruszeniem granic sprawiają, że oswajamy takie zachowania i uznajemy to za absolutnie normalne i akceptowalne również w dorosłości — jako osoby partnerskie czy pracownicy. Spójrzmy w tym miejscu na prezesa Sii Polska, który pokazuje, jak zagraniczne biznesy kolonizują Polskę i za nic mają obowiązujące tu przepisy prawa. Wiele osób biorących udział w linkedinowej sprzeczce uważa, że to w porządku, by uprzedmiotawiać ludzi i traktować ich bez jakiegokolwiek poszanowania.

Najwyższy czas, by zatroszczyć się o siebie i odrzucić szkodliwe praktyki. "Zetki" są tu świetnym przykładem, a quiet quitting to jedna z ciekawszych rzeczy, jaka przydarza się dziś ludziom pracującym. Kapitalizm w obecnej postaci uprzykrza nam życie na różnych poziomach i nie wybroni go nawet Marcin Matczak ani Grażyna Kulczyk, którzy popisują się pracą po 16 godzin dziennie. Nie z musu, a z przywileju. Nie pomoże mówienie "zmień pracę, weź kredyt", albo "praca jest lekiem na stany depresyjne", kiedy kryzys i zmiany następują w oszołamiającym tempie. Czas odrzucić wizje fake guru, którzy narzucają nam oderwany od rzeczywistości punkt widzenia i kult pracy zapierdolu.

Surprise, Surprise: Social Media Use Strongly Linked to Depression
Bad news for social media stans: researchers have compelling reasons to believe that using these apps may be making you depressed.
All Adults Should Get Anxiety and Depression Screenings, Says U.S. Task Force
All adults under age 65, including pregnant and postpartum people, should receive mental health screenings, says the U.S. Preventive Services Task Force for the first time. Diagnosing and treating anxiety and depression, in particular, increases the likelihood of better health outcomes.
Compare & Despair: Social Media & Mental Health Concerns in Teens with ADHD
New research points to a link between use of social media and mental health risks among adolescents, who generally want to be accepted, popular, and well-liked. When teens with ADHD fall into the “compare and despair” trap, it can lead to lower self-esteem and frequent negativity. These tips can hel…
How to move from focus sessions to flow sessions
In this post, I describe my experience in trying to complete several ninety-minute focus sessions a day. While they allowed me to make a lot of progress, they reduced some of the fun from writing. This post is part of my ongoing series Journey away from smartphones.
How Good User Experience Design Can Help to Solve Some of the Most Troubling Matters in Our Relationship with the Internet
<p>Technology dependency, a shortening of the attention span and the overwhelming feeling of being always on in todays society are some of the matters we need to solve in our relationship with the Internet. We are here to create valuable, relevant experiences and it seems that it is more needed than…
How to Design for Human Aging: 5 Methods for Inclusive Digital Experiences
<p>An inclusive process leads to experiences that improve lives and develop their full potential on the market which is beneficial for both business and people. Learn how to widen accessible products to inclusive ecosystems by using 5 simple methods. </p>
The true physical and mental costs of pregnancy
Why being forced to carry a pregnancy to term is invasive and traumatic.
How to find a therapist
A little bit of planning will go a long way to finding a therapist who works for you.
“My ADHD Unleashed a Workaholic. ‘Quiet Quitting’ Is Saving Me.”
“My workplace burnout and everything leading up to it made sense after I was diagnosed with ADHD. I was able to see patterns of intensity, compulsion, and hyperfocus in my schooling and throughout my professional career. I even learned that studies have linked workaholism and ADHD.”

Kącik polski

Próbuję powiększyć sobie łeb [rozmowa z Anną Golus]
Rozmowa z Anną Golus, autorką książki „Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci”, wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Aga, 40 lat. Wstyd wyniosła z domu. - Tekstualna
Siadamy w fast foodzie na dworcu w Gdyni i rozmawiamy o wstydzie. Setki osób w ciągu godziny mija nasz stolik, totalnie ignorując fakt, że mowa o kobiecych delikatnych emocjach, o kobiecym ciele. Rozmawiamy o intymności w miejscu, gdzie o nią trudno. Ale za to łatwiej o szczerość. W końcu nikt opróc…
Żyjemy w hałasowym syfie. I głuchniemy na potęgę
Co piąta osoba, którą mijasz każdego dnia na ulicy, ma problemy ze słuchem. Być może to ty nią jestes?
Nowy paradygmat: czym jest produktywizm, następca neoliberalizmu?
Pisze Dani Rodrik
Lenistwo czy asertywność - czym tak naprawdę jest quiet quitting? - Just Geek IT
W social mediach na całym świecie króluje jeden temat, jakim jest quiet quitting. Czym tak właściwie jest dlaczego stało się tak popularnym tematem?
Skala mobbingu w miejscu pracy to w Polsce ciemna liczba
Nikt w Polsce nie wie, jaka jest skala mobbingu w miejscu pracy. Nie wie tego ani minister ds. pracy, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, która co prawda go monitoruje, ale tylko na podstawie skarg, które do niej wpływają. Nikt nie interesuje się też liczbą wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniają…
Kulczyk Foundation | Z chłopców, którzy nie płaczą, wyrastają sfrustrowani mężczyźni
Kulczyk Foundation pomaga organizacjom i ludziom efektywnie pomagać. Wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.
Gdy nikt nie widzi. Przyzwyczajone do przemocy? - niepelnosprawni.pl