Nowy poziom organizacji. Notion dla początkujących
Isaac Smith / Unsplash

Nowy poziom organizacji. Notion dla początkujących

Karolina Halik

Gdybym miała wskazać aplikację, którą uważam za niezbędną i jako jedyną zostawić na komputerze albo smartfonie, byłoby to Notion. Jest to niezwykle wszechstronne narzędzie, które służy mi w bardzo wielu kontekstach związanych z życiem prywatnym i zawodowym. Głównie dzięki Notion jestem w stanie ogarnąć chaos, jaki mi towarzyszy każdego dnia.

Przez swoją ogromną elastyczność i możliwość personalizacji, Notion świetnie sprawdza się w planowaniu zadań, organizowaniu materiałów i tworzeniu treści. Zacznę jednak od podstaw.

Czym jest Notion?

Notion to narzędzie do organizacji i zarządzania informacjami, które łączy w sobie kilka funkcji. Jest to narzędzie wszechstronne, które może być wykorzystywane w wielu kontekstach, od pracy zawodowej, po życie osobiste.

Ta aplikacja pozwala na tworzenie różnych rodzajów treści, takich jak notatki, listy zadań, artykuły, bazy danych, kalendarze, strony internetowe i wiele innych. Każdy z nich możesz dostosować do swoich potrzeb.

fot. Notion

Jedną z największych zalet Notion jest możliwość personalizacji. Możesz tworzyć własne szablony, układy i struktury, które odpowiadają twojemu stylowi i potrzebom. W tym zakresie Notion ma pewne ograniczenia, ale można rozwiązać je integracjami, bowiem ta aplikacja pozwala na integrację z innymi narzędziami, takimi jak Google Calendar, Slack, Trello, Miro, Figma czy Zapier.

Notion umożliwia współpracę z innymi użytkownikami. Możesz dzielić się swoimi treściami, tworzyć projekty zespołowe, komentować i edytować razem z innymi osobami, co ułatwia pracę nad wspólnymi projektami. Większość tych opcji jest bezpłatna, jednak pełny wachlarz otwiera się w momencie zakupienia subskrypcji Plus lub używania firmowej wersji Enterprise.

Aplikacja Notion jest dostępna na wiele platform, w tym na systemy Windows, macOS, iOS i Android, ale także w wersji webowej – do użycia w dowolnej przeglądarce.

Praktyczne zastosowania Notion

Dzięki swojej elastyczności Notion może być wykorzystywany w wielu aspektach życia i pracy, oto kilka z nich:

  • tworzenie notatek
    Aplikacja oferuje potężne narzędzia do tworzenia notatek i organizacji treści. Możesz tworzyć różne rodzaje notatek, dodać załączniki, tagi, a także organizować je w bardziej złożonych strukturach i listach.
  • zarządzanie zadaniami
    Możesz tworzyć listy zadań, harmonogramy i przypomnienia, aby efektywnie planować swoje dni i tygodnie. Notion umożliwia zarządzanie zarówno zadaniami zawodowymi, jak i osobistymi.
  • organizacja projektów
    Tworzenie projektów i przestrzeni roboczych w Notion pozwala na śledzenie postępu prac, zarządzanie zadaniami zespołu i dokumentacją projektową. W Notion można również przypisywać zadania i ustawiać deadline’y oraz towarzyszące im powiadomienia.
  • tworzenie bazy wiedzy
    Notion może być wykorzystywane jako wiki, second brain lub baza wiedzy. Możesz tworzyć notatki oraz szablony, przechowywać artykuły, linki, instrukcje, checklisty, pliki i wiele innych informacji w jednym miejscu. Chociaż nie zastąpi ono klasycznego Excela, można tworzyć w nim również proste arkusze z formułami i obliczeniami.
  • planowanie wydarzeń
    Dzięki możliwości tworzenia kalendarzy i harmonogramów, Notion pomaga w planowaniu spotkań, wydarzeń oraz zarządzaniu terminami.
  • tworzenie stron internetowych
    Notion pozwala na tworzenie prostych stron internetowych, co może być przydatne do tworzenia portfolio, blogów lub stron informacyjnych. Początkowo rozważałam stworzenie tej strony w Notion, lecz finalnie wygrał Ghost i wynika to jedynie z potrzeby oddzielenia przestrzeni prywatnej i projektowej. Nadal jednak uważam Notion za jedno z najlepszych narzędzi low-code/no-code.
  • pisanie dziennika
    Ta aplikacja z powodzeniem może służyć jako osobisty dziennik. Możesz w niej dokumentować swoje myśli, cele, osiągnięcia i refleksje.
fot. Notion

W czym Notion może ci pomóc?

Tak jak wspomniałam we wstępie — Notion sprawdza się w różnych obszarach i okolicznościach. Ten katalog jest otwarty, lecz chciałabym zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • zwiększenie produktywności
    Dzięki organizacji zadań i informacji, Notion pomaga w zwiększeniu efektywności w codziennej pracy, m.in. poprzez efektywne planowanie, zarządzanie zadaniami i śledzenie postępów.
  • redukcja chaosu
    Mnogość możliwości związanych z porządkowaniem i tworzeniem spójnych, lecz przystępnych struktur, sprawia, że zapanowanie nad zgromadzonymi informacjami i zadaniami jest znacznie łatwiejsze.
  • współpraca i komunikacja
    Dzięki możliwości współpracy zespołowej, Notion może być narzędziem do lepszej komunikacji i koordynacji projektów — zwłaszcza przy pracy zdalnej i asynchronicznej.
  • optymalizacja
    Notion posiada narzędzia do tworzenia niestandardowych automatyzacji, które pomagają w samoczynnym wykonywaniu czynności, takich jak wysyłanie powiadomień czy aktualizacja danych.

Notion to wszechstronne narzędzie, które może znacząco poprawić zarządzanie informacjami, organizację pracy i zwiększyć produktywność. Dla osób szukających elastycznego i spersonalizowanego narzędzia do organizacji Notion stanowi doskonały wybór. Niezależnie od tego, czy użyjesz go zawodowo, edukacyjnie czy wykorzystasz prywatnie, Notion może pomóc Ci w uporządkowaniu myśli i osiągnięciu większej efektywności w codziennym życiu.

Notion

Cena:

  • wersja bezpłatna: dostępna z ograniczeniami
  • miesięczna subskrypcja Plus: $10
  • roczna subskrypcja Plus: $96
  • miesięczna subskrypcja Business: $18
  • roczna subskrypcja Business: $180
  • subskrypcja Enterprise: wycena indywidualna

Platformy:

  • iOS
  • Android
  • Web
  • Mac
  • Windows

Strona:

notion.so (link afiliacyjny)


Moje sposoby nie są jedynymi właściwymi metodami na samoorganizację – jeśli chcesz je poznać, zajrzyj do kategorii produktywność i potraktuj jako inspiracje do poszukiwań własnego systemu.