Kilka pytań o minimalizm
Samantha Gades / Unsplash

Kilka pytań o minimalizm

Karolina Halik

Minimalizm jako filozofia życiowa ma swoje korzenie w różnych kulturach i filozoficznych doktrynach na przestrzeni wieków. Swój powrót w XXI wieku odnotował w dużej mierze dzięki propagowaniu przez blogerów, autorów książek oraz twórców treści w mediach społecznościowych.

Nie bez znaczenia są tu rosnąca świadomość, potrzeba prostoty, skupienia się na wartościach istotnych dla jednostki, dbałość o środowisko naturalne oraz zmęczenie nadmiarem informacji. Jeśli dotyka cię jedno z powyższych i chcesz sprawdzić, czy minimalizm to coś dla ciebie, poniżej znajdziesz 101 minimalizmu.

Minimalistyczne FAQ

Czym jest minimalizm? Kim jest minimalista?
Jak zostać minimalistą?
Czy osoba z ADHD może zostać minimalistą?
Czy minimalizm jest dobry dla osób z autyzmem?
Czy minimalista może żyć z maksymalistą?
Czy minimalista może mieć jakieś pamiątki albo kolekcję?
Czy minimaliści mogą kupować w sieciówkach?
Kupowanie rzeczy daje mi radość, czy mogę zostać minimalistą?
Co to decluttering?
Jak etycznie pozbywać się rzeczy?
Ile rzeczy powinien mieć minimalista? Czy jest jakieś maksimum? Czy jest jakieś minimum?
Co to system 333?
Czym jest szafa kapsułowa?
Co to podróżowanie one bag i no bag?
Czy minimalizm dotyczy tylko sfery fizycznej, materialnej?
Kogo warto obserwować, czytać, oglądać lub słuchać, jeśli chcę wiedzieć więcej o minimalizmie?

Czym jest minimalizm? Kim jest minimalista?

Minimalizm to filozofia życiowa, która polega na redukcji nadmiaru, uproszczeniu oraz skoncentrowaniu się na rzeczach istotnych. Jest to podejście, które dąży do posiadania tylko niezbędnych i wartościowych przedmiotów, relacji czy zobowiązań, eliminując zbędne elementy, które nie przynoszą wartościowej funkcji czy satysfakcji.

W praktyce minimalizm nie ma ściśle określonych reguł, ponieważ jest to indywidualne podejście, które każdy może dostosować do własnych potrzeb i wartości. Dla niektórych oznacza to posiadanie tylko absolutnie niezbędnych przedmiotów, a dla innych może oznaczać zmniejszenie stresu poprzez uproszczenie życia codziennego czy też koncentrację na wartościowych relacjach z innymi ludźmi. Wszystko zależy od osobistych preferencji i celów.

Minimalistą nazywam osobę, która podejmuje świadome decyzje dotyczące swojego życia w celu osiągnięcia większej prostoty, klarowności, oraz satysfakcji z rzeczy istotnych.

Jak zostać minimalistą?

Wdrożenie minimalizmu to indywidualny proces.
Ważne jest, aby znaleźć własną równowagę pomiędzy redukcją nadmiaru a zachowaniem tego, co jest wartościowe i istotne dla ciebie. Nie ma jednej recepty na zostanie minimalistą.

Zanim podejmiesz jakieś kroki w tym kierunku, zadaj sobie kilka pytań:
- dlaczego chcę zostać minimalistą?
- jakie wartości są dla mnie najważniejsze?
- jak chcę, żeby wyglądało moje życie?
- czego chcę się pozbyć i dlaczego?
- jakie są moje oczekiwania związane z wdrożeniem minimalizmu?
To pozwoli podjąć decyzję i zaplanować kolejne kroki związane z wdrażaniem minimalizmu.

Czy osoba z ADHD może zostać minimalistą?

Tak, osoby z ADHD również mogą praktykować minimalizm.
Otóż minimalizm może być bardzo korzystny dla osób z ADHD, ponieważ skupia się na uporządkowaniu i eliminowaniu zbędnych bodźców. Może pomóc znaleźć ukojenie w prostocie, ograniczeniu ilości przedmiotów oraz w minimalistycznym podejściu do organizacji przestrzeni życiowej, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na zarządzanie uwagą.

Czy minimalizm jest dobry dla osób z autyzmem?

Tak! Mniej rzeczy – mniej bodźców.
Podobnie jak w przypadku osób z ADHD, u osób z autyzmem minimalizm może być pomocny w stworzeniu przestrzeni, która jest mniej przytłaczająca sensorycznie. Zapanowanie nad przedmiotami i wprowadzanym przez nie chaosem może pomóc w zminimalizowaniu nadmiaru bodźców.

cup of coffee
Sincerely Media / Unsplash

Czy minimalista może żyć z maksymalistą?

Oczywiście – jeśli będą ze sobą współpracować.
Życie z osobą o odmiennym podejściu do rzeczy materialnych może wymagać kompromisów. Ważne jest porozumienie i szacunek dla preferencji każdej osoby, aby znaleźć równowagę we wspólnej przestrzeni.

Czy minimalista może mieć jakieś pamiątki albo kolekcję?

Według mnie tak, ale ilu minimalistek, tyle opinii.
Osoby dążące do minimalizmu mogą posiadać pamiątki i niewielkie kolekcje, ale zazwyczaj starają się ograniczać ich liczbę, trzymając tylko te, które mają dla nich szczególną wartość emocjonalną lub sentymentalną.

Czy minimaliści mogą kupować w sieciówkach?

Minimaliści mogą kupować w sieciówkach.
O minimalizmie stanowi umiar, a nie marka czy sieć. Wiele osób praktykujących minimalizm zazwyczaj stawia na kupowanie świadome i stara się unikać nadmiernych zakupów, koncentrując się na jakości i potrzebie.

Kupowanie rzeczy daje mi radość, czy mogę zostać minimalistą?

Oczywiście, minimalizm nie oznacza zupełnego zaprzestania nabywania rzeczy. Wchodząc na drogę minimalizmu warto zastanowić się, co stoi za potrzebą czy radością z kupowania.

W minimalizmie chodzi raczej o świadome podejście do kupowania i skupienie się na istotnych przedmiotach, zamiast na impulsywnych zakupach. Kupowanie etyczne obejmuje wybieranie produktów od firm dbających o środowisko, warunki pracy i uczciwe praktyki biznesowe. Przed zakupem można sprawdzać certyfikaty, źródła surowców, sposób produkcji, a także rozważać jakość produktu i jego dalszy wpływ na środowisko. A jeśli już kupować, to świetnymi miejscami, w których można znaleźć rzeczy z drugiej ręki są lumpeksy (second handy) i lokalne bazarki.

Bardziej radykalnymi alternatywami są freeganizm czy wymiany barterowe. Wiadomo, są trudniejsze, ale nie niemożliwe. Alternatywą dla zakupów może być również wypożyczanie oraz współdzielenie.

gray dress shirt hang on brown wooden rack in front of window with white curtain
tu tu / Unsplash

Co to decluttering?

Decluttering to proces usuwania nadmiaru przedmiotów, zbędnych rzeczy czy bałaganu z określonej przestrzeni w celu uporządkowania i poprawy funkcjonalności tego miejsca.
Polega na wydzielaniu, segregowaniu i pozbywaniu się rzeczy, których już się nie używa, nie są potrzebne lub nie przynoszą wartości albo radości (does this spark joy?).

Jak etycznie pozbywać się rzeczy?

Można to zrobić poprzez przekazywanie używanych rzeczy.
Do wyboru są liczne opcje – od organizacji charytatywnych, przez recykling i upcycling, po sprzedaż, oddawanie znajomym lub lokalnym społecznościom.

Ile rzeczy powinien mieć minimalista? Czy jest jakieś maksimum? Czy jest jakieś minimum?

Nie ma sztywnych reguł co do liczby posiadanych rzeczy.
Dla niektórych osób ważne jest posiadanie tylko niezbędnego minimum, dla innych chodzi o ograniczenie nadmiaru i posiadanie rzeczy istotnych czy wartościowych. Każdy definiuje to indywidualnie.

Co to system 333?

System 333 polega na posiadaniu 33 elementów odzieży, które nosi się przez 3 miesiące.
To koncept ograniczenia garderoby do minimum, co pomaga w zapanowaniu nad liczbą ubrań. W zakres 33 przedmiotów odzieżowych wliczają się również buty, akcesoria, ubrania wierzchnie. Zestaw ubrań zmienia się co 3 miesiące, by bardziej odpowiadał potrzebom wynikającym z danego sezonu.

Czym jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa to ograniczona kolekcja ubrań, zazwyczaj składająca się z określonej liczby elementów odzieży, które można ze sobą łatwo łączyć. Jest to popularne podejście do posiadania ograniczonej garderoby, która jest funkcjonalna, pasuje do wielu sytuacji i umożliwia tworzenie różnorodnych stylizacji.

Co to podróżowanie one bag i no bag?

"One Bag" i "No Bag" to dwa podejścia do podróżowania skupiające się na minimalizacji ilości bagażu i rzeczy zabieranych w podróż.
Główną ideą tych dwóch podejść jest umożliwienie osobom podróżującym bycie bardziej mobilnymi, elastycznymi i niezależnymi podczas podróży. To także sposób na uniknięcie ograniczeń i obowiązków związanych z nadmiarem bagażu, takich jak dodatkowe opłaty czy trudności z przemieszczaniem się.

"One Bag" oznacza podróżowanie z jedną torbą lub plecakiem, w którym umieszczone są wszystkie niezbędne rzeczy. Osoby praktykujące podróżowanie z jednym bagażem starają się spakować tylko najbardziej istotne przedmioty, ograniczając ilość ubrań, kosmetyków i dodatkowych akcesoriów do absolutnego minimum.

"No Bag" to jeszcze bardziej ekstremalne podejście, które polega na podróżowaniu bez żadnego bagażu lub z bardzo ograniczoną liczbą rzeczy, które można przenieść w kieszeniach ubrań lub jednym małym plecaku.

white and black checkered square
Klim Musalimov / Unsplash

Czy minimalizm dotyczy tylko sfery fizycznej, materialnej?

Nie, minimalizm nie ogranicza się wyłącznie do sfery fizycznej i materialnej. Choć często kojarzony jest z redukcją nadmiaru rzeczy materialnych, to filozofia minimalizmu dotyka również innych aspektów życia. Jego celem redukcja nadmiaru i szumu, aby uzyskać większą klarowność, spokój i lepszą jakość życia we wszystkich aspektach codzienności.

Minimalizm emocjonalny polega na pozbyciu się zbędnych obciążeń emocjonalnych, na przykład toksycznych relacji czy negatywnych myśli, by skupić się na relacjach budujących i zdrowych.

Minimalizm w organizacji czasu polega na skupieniu się na rzeczach ważnych, eliminacji zadań i zobowiązań, które nie przynoszą wartości oraz na tworzeniu przestrzeni dla rzeczy istotnych. Jest on zbliżony do esencjalizmu.

Minimalizm finansowy oznacza wydawanie pieniędzy na to, co naprawdę jest potrzebne i redukcję nadmiernego konsumpcjonizmu.

Minimalizm cyfrowy polega na ograniczeniu ilości przyswajanych informacji, używanych aplikacji, urządzeń elektronicznych czy otrzymywanych powiadomień.

Kogo warto obserwować, czytać, oglądać lub słuchać, jeśli chcę wiedzieć więcej o minimalizmie?

W sieci krąży wiele treści o minimalizmie. Poniżej podrzucam kilkoro twórców i ich perspektyw na niektóre z tematów wspomnianych w tym artykule.

Dokument z The Minimalists

MINIMALISM: Official Netflix Documentary (Entire Film)
Directed by @mattdavella. After 80M+ views on Netflix, MINIMALISM, starring @TheMinimalists, is now on YouTube. Listen to our PODCAST on this channel. Downlo…

Blog Becoming Minimalist

How to Declutter Your Home: 10 Creative Decluttering Tips - Becoming Minimalist
Last updated: “People rarely succeed unless they have fun in what they are doing.” —Dale Carnegie The idea of living a simple life with less stuff sounds attractive to many. But often, they begin to feel overwhelmed, anxious, and defeated around the idea of owning less. That’s too bad. Learning how…

Blog Be More with Less

simplify your life Archives
Simplify your life. Declutter your mind. Connect with your heart.

Treści Marie Kondo

Blog Simplicite

Do pozbycia się rzeczy trzeba dojrzeć - Simplicite
Wstałam rano, zeszłam na dół, wypuściłam psy na dwór i tradycyjnie sięgnęłam po kubek, żeby zrobić sobie poranną kawę. I wtedy to do mnie dotarło. Mam za dużo kubków do kawy! Fakt istnienia nadmiaru w tej sferze przeleciał po mojej sieci neuronów i wreszcie zadzwonił dzwoneczek świadomości. :) Wiem…

Blog Joanny Glogazy

Zanim powiesz “tak!” - Joanna Glogaza
Ten post nie będzie o wychodzeniu za mąż. Jak już to mamy wyjaśnione, jedźmy dalej. Ostatnio wszystkie moje myśli krążą wokół twórczej pracy, tworzenia mądrych systemów i umiejętności skupiania się. Piszę właśnie długi artykuł o produktywności, w którym poruszam masę aspektów i przyglądam się jej od…

Blog Ograniczam się

Gdzie oddać ubrania? Jak pozbyć się nadmiaru? - Ograniczam Się
Gdzie oddać ubrania, których już nie potrzebujesz? Możesz sprzedać na Allegro czy OLX, oddać za darmo w Ubrania do Oddania, podzielić się z innymi w grupie na Facebooku.
Współdzielenie i wypożyczanie - czy to ma sens? - Ograniczam Się
Wypożyczanie rzeczy to dziś całkiem sensowna alternatywa do posiadania. Ekonomia współdzielenia jest jednym z elementów zero waste czy gospodarki o obiegu zamkniętym. Co można dziś wypożyczyć i gdzie? Czy wypożyczalnie muszą kojarzyć się tylko z autami?

Czy jestem minimalistką?

Nie mam na to krótkiej odpowiedzi.
Po wejściu do mojej fizycznej przestrzeni życiowej raczej nie wydaje się, żebym nią była. Mam w otoczeniu sporo przedmiotów, lecz bardzo staram się wybierać je tak, żeby nie tylko cieszyły oko, ale również spełniały praktyczne funkcje. Przestałam mieć presję, by mieć mało rzeczy (zwłaszcza jeśli mają swoje miejsce). Nie ograniczam się konkretnymi liczbami. Mam drobne kolekcje i hobby związane z przedmiotami materialnymi.
Odzieżowo nadal jestem minimalistką. Zainteresowanie polską modą nie sprawiło, że kupuję więcej. Kupuję rozważniej.
Digitalowo z pewnością jestem minimalistką. Spędzam sporo czasu przed ekranami, ale staram się robić to z uwagą i rozwagą. Mam na to swoje sposoby i praktyki.
Koniec końców nie wiem, czy chcę mieć akurat tę etykietkę.