Tak, dobrze czytasz. Jesteśmy za starzy, by nie troszczyć się o nasz dobrostan. Nie ma znaczenia, ile mamy lat, czy jesteśmy millenialsami, boomerami, czy gen zetami. Zawsze jest dobry czas, by zacząć dbać o swoje zdrowie psychiczne, wychodzić z toksycznych relacji, odchodzić ze szkodliwych miejsc pracy i odpuszczać rzeczy, które nam nie służą.
Dobrostan i zdrowie psychiczne w Polsce to tematy tabu, marginalizowane i bagatelizowane przez pokolenia. Wychowałam się w czasach, kiedy przemocowe praktyki były na porządku dziennym, a choroby psychiczne były powodem do wstydu i naśmiewania się. Nazwy niektórych z nich były (i, niestety, nadal są) używane jako obelgi. W takich okolicznościach trudno jest troszczyć się o siebie bez wstydu, a jeszcze trudniej diagnozować się i korzystać ze wsparcia specjalistów.
ten post jest dostępny tylko dla subskrybentów prasówki
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (WFMH) w 1992 roku, ma za zadanie edukować społeczeństwo i zachęcać do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym. Tegorocznym motywem jest zdrowie psychiczne w miejscu pracy, “It is time to Prioritize Mental Health in the Workplace”
Październik jest miesiącem świadomości ADHD, czyli doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na zaburzenie, które dotyczy milionów osób na całym świecie, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ten czas poświęcony jest nie tylko szerzeniu wiedzy na temat ADHD, ale także przełamywaniu stereotypów i wspieraniu osób zmagających się z nim.
W ciągu ostatnich