Rady i triki na podróże samolotem. Co warto wiedzieć przed lotem?
Luiz Felipe / Unsplash

Rady i triki na podróże samolotem. Co warto wiedzieć przed lotem?

Karolina Halik

Podróże to mój konik od lat. W zwiedzaniu zakochałam się, mając jeszcze naście lat, kiedy rodzice zabrali mnie na road trip po Europie, który zakończyliśmy w Madrycie. Kilka lat później polecieliśmy na Wyspy Brytyjskie i tak zakochałam się w lataniu. Ta pasja została ze mną do teraz, a przez moment nawet była obecna w moim życiu zawodowym.

Praca w branży zbiegła się z czasem, kiedy życie na polskojęzycznej Quorze kwitło w najlepsze i nie staczało się w wątpliwym kierunku, więc bardzo lubiłam opowiadać w tej przestrzeni o podróżowaniu. Jeden z moich postów zaliczył kilka rund po tym medium, odnotował ponad 14 tysięcy wyświetleń i 50 ocen pozytywnych. Była to odpowiedź na część tytułowego pytania “Jakie są najlepsze rady i triki na podróż samolotem?”. Ponieważ nie wiążę już z Quorą większych planów, poniżej znajdziesz zaktualizowaną listę porad.

Sit back, relax, and enjoy the flight!

Odprawa

Jeśli nie planujesz nadawać bagażu, odpraw się online, a na lotnisku idź od razu do kontroli, oszczędzisz trochę czasu (chyba że się spóźniasz, wtedy miej na uwadze ryzyko overbookingu).

Na niektórych lotniskach możesz skorzystać z usługi priorytetowej kontroli (fast track) – jest ona dostępna m.in. na WAW.

Jeśli chcesz lub potrzebujesz więcej miejsca na nogi, wybieraj miejsca w rzędach przy wyjściach awaryjnych. Czasem zdarza się, że te miejsca są objęte dodatkowymi restrykcjami (podróżowanie bez dzieci, znajomość dodatkowych języków obcych etc.) lub opłatami.

Pakowanie

Jeśli potrzebujesz lub możesz potrzebować leków w czasie lotu, upewnij się, że masz je w bagażu podręcznym.

Zabierz ze sobą opaskę na oczy, stopery (chyba że wolisz lub wystarczą ci słuchawki – najlepiej z ANC) i dmuchaną poduszkę, zwłaszcza jeśli planujesz spać w czasie podróży. Ja zabieram ze sobą Loopy Experience (link afiliacyjny) i Airpodsy Pro, a do tego kocyko-poduszkę z nieistniejącego już Flight001.

Zapakuj tylko dozwolone przedmioty do bagażu. Upewnij się, że walizki nie ważą więcej lub nie są większe, niż pozwala na to linia (chyba że nie przeraża cię perspektywa dopłaty). Nie pakuj też rzeczy które "może się przydadzą" – część z nich możesz niewielkim kosztem nabyć lub wypożyczyć na miejscu, a ubrania możesz uprać.

Zabierz ze sobą długopis, może przydać ci się do wypełniania deklaracji celnych i wizowych.

Update postpandemiczny i na sezony chorobowe: Zaopatrz się w maseczki wielokrotnego użytku (minimum 2 na zmianę) lub jednorazowe. Profilaktycznie możesz zabrać też jednorazowe rękawiczki. Nie zapomnij o żelu lub sprayu do mycia rąk.

Przygotowanie do lotu

Przed odlotem pobierz książki, artykuły, muzykę, gry, filmy lub seriale na czas lotu – niektóre linie nie mają systemów rozrywki pokładowej ani Wi-Fi. Naładuj urządzenia przed lotem. Na pokład możesz wziąć powerbank. Niektóre samoloty są wyposażone w gniazdka i porty USB, ale nie jest to reguła.

Ubierz się warstwowo lub zabierz ze sobą cieplejsze ubranie, aby zapewnić sobie komfort termiczny w czasie lotu. Załóż wygodne buty. Możesz też wziąć se sobą szal lub lekki koc.

Jeśli w miejscu docelowym i w czasie przesiadki zmieniasz strefy czasowe, ustaw zegarek lub dodaj dodatkowe zegary na smartfonie – dzięki temu nie spóźnisz się na kolejny lot. Już w trakcie podróży staraj się dopasować rytm dobowy do "nowej" strefy czasowej.

Zamów posiłek przy odprawie online, jeśli linie mają taką usługę w ofercie – dostaniesz go tuż po rozpoczęciu serwisu.

Pobierz aplikacje automatyczne informacje o locie i zerkaj na monitor wyświetlający statusy lotów. Poza aplikacjami linii, którymi lecisz, możesz skorzystać też z Flightradar24. Do śledzenia własnych lotów i lotów znajomych używam obecnie Flighty (iOS) – jeszcze nie wiem, czy mogę ją polecić – tego dowiemy się wkrótce.

Podróż samolotem

Pij dużo wody. Możesz zabrać ze sobą pustą butelkę, którą po security checku uzupełnisz wodą — niektóre lotniska (np. WAW) dają taką możliwość (i to bezpłatnie!).

Nie bój się prosić personelu pokładowego o przekąski, posiłki lub wodę. Jeśli nie są one płatne, raczej nie odmówią przyniesienia ci ich.

Unikaj dużych ilości alkoholu oraz kawy/mocnej herbaty przed lotem i w jego trakcie.

Wykonuj drobne ćwiczenia rozciągające.

Nie chodź po samolocie (a już na pewno nie do toalety) w samych skarpetach.

Używaj prostego języka, który nie pozostawia wątpliwości, co zamawiasz, czego potrzebujesz bądź jakie jest twoje pytanie.

Stosuj się do zasad bezpieczeństwa, rozejrzyj się po samolocie, zajrzyj do instrukcji pokładowej i wysłuchaj prezentacji. Niektóre są bardzo powtarzalne, ale zdarzają się komunikaty dodatkowe, które warto poznać.

Savoir-vivre w samolocie

Zachowuj się uprzejmie wobec personelu pokładowego oraz innych osób podróżujących. Nie zakłócaj porządku, nie hałasuj. Nie przerywaj snu osób współpodróżujących, jeśli nie jest to konieczne.

Personel pokładowy odpowiada głównie za bezpieczeństwo, jego rolą nie jest dostarczanie rozrywki osobom podróżującym.

Pamiętaj, że niedostosowanie się do zasad może mieć różnego rodzaju konsekwencje, z byciem odebranym przez służby ochrony najbliższego lotniska, poniesienie kosztów finansowych, lub zakazem latania daną linią włącznie.

Nie rób zdjęć załodze i innym osobom znajdującym się na pokładzie bez ich zgody.

Nie chowaj bagażu w schowku innego rzędu. Jeżeli zostanie w nim miejsce po zakończeniu boardingu, wówczas możesz je zająć. I pamiętaj, że masz do dyspozycji również miejsce pod fotelem.

Podłokietniki są do dyspozycji osób mających miejsca na środku. Nie rozpychaj się na przestrzeń osób zajmujących miejsca obok — jeśli potrzebujesz się rozciągnąć, skorzystaj z przejścia jeśli nie jest obecnie używane przez załogę.

Usługi ułatwiające i umilające latanie

Jeśli często podróżujesz, zaopatrz się w kartę (zazwyczaj są to karty kredytowe), które umożliwiają bezpłatny lub tańszy wstęp do saloników biznesowych – przydaje się przy długim oczekiwaniu na lot. Alternatywą są aplikacje Lounge Buddy, Priority Pass itp., które umożliwią ci zakup wejściówki do saloników. Pamiętaj, że niektóre klasy podróży też umożliwiają wstęp do lounge'a. Jednym z kont/kart, które oferują benefity dla podróżujących, jest Revolut (link afiliacyjny).

Zarejestruj się w programach dla frequent flyerów, oferują one zniżki w liniach lotniczych i u partnerów.

Jedną z przydatnych usług jest Airhelp (link afiliacyjny), który ułatwia odzyskanie ubezpieczenia za opóźniony lub anulowany lot, a także zagubiony lub opóźniony bagaż. Dotychczas taka sytuacja zdarzyła mi się tylko raz i Airhelp okazał się niezawodny.

Dla mnie ważna jest też łączność i chwalę sobie niedrogi roaming w Orange Flex. Dotychczas używałam głównie w Europie, ale kolejne testy nadchodzą. Podczas rejestracji możesz skorzystać z mojego kodu polecającego i otrzymać niewielki bonus w aplikacji – KAROLINATWQY (referral).

Miłych podróży lotniczych!