ADHD to zebra. 6 wystąpień na TEDx o zdrowiu psychicznym
Photo by Jaime Lopes / Unsplash

ADHD to zebra. 6 wystąpień na TEDx o zdrowiu psychicznym

Karolina Halik

Temat zdrowia psychicznego już od dawna pojawiał się na TEDx-owych scenach. Poniżej znajdziesz 6 nagrań wystąpień, które opowiadają o różnych doświadczeniach związanych z ADHD i autyzmem.

Czy ADHD może być supermocą?

Kiedy wysłuchałam Emily Anhalt, zaczęłam uważać, że może.

Emily ukończyła swoją rozprawę doktorską na temat ADHD i odnoszenia sukcesów bez użycia leków. Spędziła dwa lata na przeprowadzaniu wywiadów, ich transkrypcji, kodowaniu, analizowaniu i pisaniu o sposobach, w jakie niektóre osoby czują, że ich ADHD przyczyniło się do ich sukcesu zawodowego czy finansowego.

Autystki też mają głos

Autyzm to choroba, która dotyczy każdej płci. Tak, wbrew różnym opiniom, cierpią na niego również kobiety, a ich historie często pozostają niewypowiedziane. Sarai Pahla to młoda kobieta z Zimbabwe, która dorastała w RPA, a od kilku lat mieszka w Niemczech. Cierpi na zespół Aspergera. W swoim przemówieniu opisuje trudności, które musiała pokonać w ciągu swojego życia, a także dostarcza zbiór porad dla tych, którzy odważą się nawiązać relacje z kobietami autystycznymi.

Czym jest autyzm i dlaczego trudno go zdiagnozować?

Zdiagnozowana jako autystyczna w wieku 35 lat pozwoliła Carrie Beckwith-Fellows ponownie odkrywać świat z nowej perspektywy. W swoim przemówieniu Carrie dzieli się swoją osobistą podróżą w kierunku diagnozy autyzmu: dlaczego zajęło to 35 lat i jakie są przyczyny tak niewidzialnej różnorodności?

Utalentowany, ale leniwy

Najświeższe nagranie w tym zestawieniu, a jednocześnie najważniejsze dla mnie, ponieważ bardzo doceniam misję Jacka (z niecierpliwością czeka na podcast “A Typical Notion”).

Kiedy Jacek Ambrosiewicz miał dwadzieścia kilka lat, zdiagnozowano u niego ADHD i autyzm. Wtedy wiele rzeczy zaczęło nabierać sensu. Jacek rozpoczął terapię, nauczył się wykorzystywać swoje zasoby kreatywności i realizować ścieżkę kariery w firmach takich jak Ubisoft i Netflix. Obawiając się społecznego napiętnowania, Jacek postanowił na długo ukryć tę część siebie przed światem, jednak w ubiegłym roku podjął wyzwanie, by opowiadać i edukować.

Od niepowodzeń, do HowToADHD, TEDx i aktorswa

Podczas swojego TED Talka Jessica McCabe opowiedziała historię swojego życia. Niegdyś uzdolnione dziecko z świetlaną przyszłością, które później wiedzie życie w ciągłych niepowodzeniach spowodowanych zdiagnozowanym ADHD. Zmieniło się to, kiedy uświadomiła sobie, że nie jest sama. Dziś jej kanał na Youtube HowtoADHD pomaga wielu osobom — nie tylko ADHDowcom, ale i im najbliższym, nauczycielom czy rodzicom.

Dwie strony ADHD

ADHD jest postrzegane jako zaburzenie. Salif Mahamane natomiast patrzy na nie z innej perspektywy — ADHD powinno być traktowane jako szczególny profil neuropoznawczy, czyli charakterystyczny “format” mózgu, który skutkuje innym sposobem myślenia. W swoim wystąpieniu Salif dzieli się aktualną hipotezą dotyczącą korzeni ADHD i alternatywną perspektywą — w tym kilkoma korzyściami wynikającymi z tego zaburzenia.