Neuroróżnorodność w praktyce. Przewodniki po narzędziach i źródłach wiedzy
Photo by Khiet Tam / Unsplash

Neuroróżnorodność w praktyce. Przewodniki po narzędziach i źródłach wiedzy

Karolina Halik

Neuroróżnorodność to temat, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach dotyczących zdrowia psychicznego, edukacji i pracy. To bardzo dobra wiadomość, bowiem zwiększająca się świadomość ma szansę zmienić bardzo dużo. Z drugiej niekoniecznie, ponieważ wraz z kolejnymi kontami tłumaczącymi autyzm czy ADHD, pojawiają się zbyt daleko idące uproszczenia i niedopowiedzenia.

Osoby neuroróżnorodne, w tym osoby z autyzmem, ADHD czy dysleksją, często potrzebują nieco innych narzędzi i podejścia, aby w pełni wykorzystać swoje zasoby, czy zapewnić sobie komfort. W ramach wsparcia dla tej społeczności przygotowałam dwa zestawienia, które mogą okazać się pomocne zarówno dla osób z neuroróżnorodnością, jak i ich bliskich.

Te dwie bazy w Notion będą ulegać zmianom, ponieważ narzędzia, metody, a także scena edukatorska stale ewoluują.

Neuroróżnorodny narzędziownik

Każdy z nas potrzebuje czasem wsparcia, by zorganizować swój dzień, zwiększyć produktywność, efektywnie się uczyć, zarządzać emocjami lub poprawić samopoczucie. Wszyscy, nie tylko osoby neuroróżnorodne, mogą czerpać korzyści z dobrze dobranych narzędzi i strategii. W narzędziowniku znajdziesz zbiór aplikacji, metod oraz przedmiotów, które mogą ułatwić życie i pracę w sposób dostosowany do różnych potrzeb i stylów funkcjonowania. Możesz przetestować je z myślą o stałym użytkowaniu, ale również, by odkrywać nowe perspektywy.

Zajrzyj do narzędziownika

Neuroróżnorodna baza źródeł wiedzy

W tej bazie gromadzę namiary na osoby, organizacje i przestrzenie internetowe, które dzielą się wartościową wiedzą o różnych aspektach zdrowia psychicznego, ale również osoby tworzące treści związane z organizacją czy selfcarem. Znajdziesz tu źródła na temat autyzmu, ADHD, dysleksji i innych form neuroróżnorodności. To może być punkt wyjścia dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak wspierać osoby neuroróżnorodne, a także dla samych zainteresowanych, poszukujących inspiracji i informacji.

Przeglądaj bazę źródeł wiedzy

Te katalogi nie są, i pewnie nigdy nie będą, w 100% ukończone, dlatego jeśli uważasz, że jest osoba, narzędzie czy metoda, które warto w nich umieścić, daj mi znać! Przyjmuję też opinie, komentarze i debunki, jeśli takowe pojawią się wobec treści publikowanych we wspominanych przeze mnie źródłach.