Tiimo. Kalendarz skrojony na miarę ADHD [calendar blocking]
Content Pixie / Unsplash

Tiimo. Kalendarz skrojony na miarę ADHD [calendar blocking]

Karolina Halik

W najbardziej poukładanym, a jednocześnie najbardziej aktywnym momencie mojego życia, korzystałam z kalendarza Google i ręcznie “synchronizowanego” papierowego. Prowadzenie dwóch kalendarzy było dość czasochłonne, ale to były czasy, kiedy smartfony dopiero zaczynały być praktycznymi narzędziami do pracy. Później zaczęłam używać samego kalendarza online, ale ten format, mimo testowania różnych aplikacji, nigdy nie był w pełni satysfakcjonujący. Wtedy z rozwiązaniem przyszło Tiimo, planer wizualny.

Tiimo — asystent regularności

Tiimo to subskrypcyjna aplikacja, która pomaga planować i organizować rutyny, by skutecznie realizować swoje cele. To, co przekonało mnie do właśnie tego narzędzia, to deklaracja twórców, którzy chcą, aby życie było mniej chaotyczne, a świat bardziej neuroinkluzywny. Uwzględniają oni osoby mające trudności z wykonywaniem zadań i planowaniem dnia, a do tej grupy można włączyć większość ADHDowiczów, w tym mnie, chociaż mam wiele strategii kompensacyjnych.

Aplikacja Tiimo, źródło: tiimoapp.com

Kiedy instalowałam Tiimo, moimi głównymi celami było wdrożenie kilku rutyn: porannej, związanej ze startem dnia pracy, popołudniowej, związanej z jego zakończeniem, a także wieczornej, która pomogłaby mi uregulować sen. Aplikacja oferuje gotowe zestawy rutyn, jednak mi zależało na dodaniu własnych. Poranna i popołudniowa były dopasowanymi do moich potrzeb praktykami z pakietu “Planuj jak CEO” od Natalii z Life Geek. Zachowałam natomiast część wieczornej rutyny, która, będąc dość uniwersalną, odpowiadała moim wymaganiom.

Co dało mi korzystanie z Tiimo?

Planowanie, priorytetyzacja i szacowanie długości trwania zadań to nie są najmocniejsze strony osób z ADHD. Chociaż nie da się w pełni usprawnić naszej relacji z czasem, da się ją odrobinę zorganizować i właśnie w tym pomaga mi Tiimo. Przede wszystkim moje poranki nie są obciążone podejmowaniem decyzji i ustalaniem kolejności działań — w rutynie mam ustalone czynności, które realizuję krok po kroku, dzięki czemu zachowuję płynność i nie skaczę po niezwiązanych ze sobą tematach, a także rozgrzewam się do wykonywania czynności z listy zadań i kalendarza. Czasem Tiimo jest dla mnie impulsem, by po prostu zacząć, zwłaszcza w dni, kiedy od pobudki jestem zdemotywowana do działania.

Jak przygotować się do używania aplikacji?

Zanim pobierzesz aplikację, zarezerwuj czas, by skonfigurować ją do swoich potrzeb i oswoić się z jej interfejsem, ponieważ nie jest to typowy kalendarz ani lista zadań. Możesz skorzystać z gotowych rutyn, ale też zastanów się, czy są jakieś, które już stosujesz — może warto zmodyfikować istniejące w aplikacji tak, by najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom. Tiimo będzie przydatne, o ile założone przez Ciebie rutyny będą realne do wykonania.

Mój typowy styl zarządzania czasem

Planując swój dzień, weź pod uwagę, że jeśli budzisz się o 9:00, ale ustawisz pierwszą rutynę na 7:30, może być trudno wypełnić założony plan. Jeśli nie wypełnisz listy, aplikacja powiadomi Cię o tym, że możesz zmodyfikować swój plan, by lepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Jeżeli Twoje plany są powtarzalne, możesz ustawić tam cały dzień — od pobudki, po zaśnięcie.

Bonusem jest opcja importu kalendarza, dzięki której skorzystasz z integracji swoich narzędzi do planowania i uwzględnisz m.in. cykliczne wydarzenia. Jeżeli przemieszczasz się między czynnościami lub spotkaniami, możesz dodać rutyny, które pomogą Ci przygotować się do wyjścia z domu i uniknąć spóźnienia.

Jeśli zdecydujesz się, by używać Tiimo, pamiętaj, że nie jesteś od teraz superczłowiekiem i zmieniła się długość doby — dodawaj rutyny z umiarem i rozsądkiem, by mieć czas na wypoczynek, nie dodawaj nadprogramowych czynności i nie planuj tak, by Twój kalendarz był poważnym ograniczeniem.

Tiimo. Visual Daily Planner

Cena:

  • miesięczna subskrypcja: $4.49 / €3.99 / £4.49
  • roczna subskrypcja: $28.99 / €25.49 / £22.49
  • trial: bezpłatny przez 14 dni

Platformy:

  • iOS + watchOS
  • Android
  • Web

Języki:

  • angielski
  • niemiecki
  • hiszpański
  • francuski
  • włoski
  • japoński
  • duński

Linki:


Moje sposoby nie są jedynymi właściwymi metodami na samoorganizację – jeśli chcesz je poznać, zajrzyj do kategorii produktywność i potraktuj jako inspiracje do poszukiwań własnego systemu.